Minicat Guppy

Pompowany katamaran Guppy Minicat

Najmniejszy z katamaranów pompowanych Minicat . Oparty na modelu 310 lecz to zupełnie nowy projekt. Jego założeniem była szybkość montażu i prostota konstrukcji. Udało się to osiągnąć w 100%! Czas potrzebny na złożenie katamaranu to tylko 10min. Niezwykle lekka konstrukcja - 26kg, uproszczona budowa (tylko żagiel główny, bez bomu) sprawia, że ten mały jacht adresowany jest do młodych żeglarzy, jednak radość z pływania odnajdzie w nim każdy :) Dopuszczalne obciążenie to 235kg wiec na pokład śmiało wejdą 2 osoby + ładunek. A co najważniejsze w filozofii marki Minicat? Wysoka jakość, bezpieczeństwo, łatwość transportu i przechowywania.        

Szczegóły techniczne:

- długość: 3000 mm

- szerokość 1500 mm

- wysokość masztu 3950 mm

- waga 26 kg

- średnica pływaków 330 mm

- żagiel 3,9 m2

- trampolina 1600 x 1450 mm

- wymiary torby 1650 x 300 x 300 mm

- ładowność 235 kg

- liczba osób 2

- czas montażu / demontażu max. 10 minut.

- kategoria projektowa "D" czyli do rejsów na małych jeziorach, rzekach i kanałach, w warunkach wiatru o sile do 4°B włącznie i przy fali o wysokości znaczącej do 0,5 m włącznie.

 

 

Cechy charakterystyczne katamaranu:

 • Główny żagiel 3,9 m2 z Dakron’u (bez boomu)
 • Aluminiowa rama pokładu trwale przymocowana do trampoliny
 • Rama malowana proszkowo
 • Trampolina 1600 x 1450mm z całkowicie nowym designem wraz z specjalnymi uchwytami
 • Krótsze, ale głębsze płetwy kilowe, takie same mocowanie jak w przypadku modeli 420 i 460
 • Brak lin ze stali nierdzewnej pod trampoliną
 • 3-częściowy aluminiowy maszt lakierowany proszkowo z okrągłym profilem
 • Jednoczęściowa konstrukcja, jeden schemat kolorów
 • Pływaki wyposażone w zaczepy typu D-ring do mocowania dodatkowej przedniej trampoliny lub liny do kotwiczenia łodzi

Konstrukcja jest oparta na sprawdzonym i lubianym modelu 310. Jednak w GUPPY najważniejsze są prostota i szybkość montażu. Ze względu na specjalnie opracowany projekt, pływaki są już zamocowane do ramy, złożenie w całość zajmuje tylko 10 minut. GUPPY jest wyjątkowo lekki - 26 kg. Łatwy w operowaniu nawet dla dzieci m.in. dzięki specjalnym uchwytom na trampolinie.

Funkcjonalny żagiel oraz brak bomu sprawia, że katamaran przyciąga szczególnie młodych żeglarzy, którzy chcą uczyć się techniki żeglarskiej oczwywiście dobrze się przy tym bawiąc i doświadczając zastrzyku adrenaliny.

  

W zestawie znajdują się:

 • torba transportowa
 • pompka ręczna 4l
 • instrukcja obsługi
 • film instruktażowy
 • zestaw naprawczy do kadłubów
 • karta gwarancyjna + dowód zakupu

Design:

Rama i pokład

Głównym elementem ramy Guppy jest środkowa belka wykonana z lekkiego aluminium, która jest mocowana za pomocą sworzni do części pływaka. A te są na stałe przymocowane do pokładu. Trampolina jest wykonana z wytrzymałej tkaniny (tworzywo sztuczne) i jest już przymocowana do ramy - skrócenie czasu montażu.

Sekcje tkaniny trampoliny wypełniają ramę i są z nią ściśle połączone za pomocą linek dzięki czemu całość konstrukcji jest sztywna i napięta bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień.

Z tyłu belki znadjuje się ster, z przodu zaś gniazdo masztu. Wszystkie części ramy wykonane są z aluminium malowanego proszkowo.

 

Kadłuby

Katamaran MiniCat Guppy jest wyposażony w dwa nadmuchiwane pływaki o długości 3,1m i średnicy 33 cm. Pływaki wykonane są ze wzmocnionego Heytex 5509, bardzo odpornego na ścieranie i zużycie. Materiał ten jest produkowany w Niemczech a technologię produkcji przyjęto z produkcji pontonów używanych w spływach rwącymi górskimi rzekami. Pływaki są jednokomorowe o łącznej wytrzymałości 235 kg.

Pływaki /kadłuby katamaranu wyposażone są w uchwyty ułatwiające wodowanie jednostki i wyjmowanie z wody. W modelu Guppy są one na stałe połączone z ramą łodzi.

 

Kil

Aby w pełni cieszyć się żeglarstwem łódź powinna być łątwa w kontrolowaniu tzn. konieczne jest zminimalizowanie dryfu bocznego zwłaszcza podczas żeglugi kursem ostrym na wiatr. Kil mocowany jest pod każdym kadłubem, Ich konstrukcja i kształt zapewniają doskonałe osiągi, ale nadal pozwalają na pływanie katamaranem po bardzo płytkiej wodzie bez ryzyka uszkodzenia. Jest to bardzo istotny element każdego modelu Minicat. Kile wykonane są z polipropylenu, demontowalne i wymienne.

Maszt

Maszt składa się z trzech elementów o równej długości. Długość zmontowanego masztu wynosi 3,95 m. Maszt jest malowany proszkowo, wykonany ze stopu aluminium (AIMg 0.7 Si)  Taka konstrukcja zapewnia dużą sztywność i wytrzymałość, co przekłada się na bezpieczeństwo, wydajność i przyjemność z żeglugi.

  

Żagiel

Model Guppy jest wyposażony w pojedynczy żagiel bez bomu, do łatwiejszego nim operowania. Całkowita powierzchnia żagla wynosi 3,9m2. Materiał  to"Dimension Polyant", który stosuje się przy gęstości powierzchniowej 175-210g / m. Żagiel główny jest konstrukcją "całopalową", tj. bez bomu.  Żagiel główny ma przeźroczyste pole - zapewnia lepszą widoczność podczas żeglowania.

 

Ster

Ster w Guppy przymocowany jest do belki głównej. Konstrukcja steru pozwala podnieść go pod kątem 90 stopni, więc na brzegu lub w bardzo płytkiej wodzie nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia. Ster może być zablokowany w obu położeniach, podniesiony lub opuszczony. Rumpel steru posiada przedłużkę dla wygodnego operowania z każdego miejsca na trampolinie, zakres ruchu 360stopni.

Okucia

Okucia takich firm jak Seasure, Clamcleat, Ronstan i Suchomel są używane w wszystkich modelach Minicat. Wszystkie elementy, części zamienne są stale dostępne w magazynie producenta.